Results

Congratulations to our Scottish National Championships Qualifiers and Medalists September 24th 2016!
Gold
Murray Findlay Elite Mens 15+
Chloe Gaston NDP6 Girls 9-12 years
Silver
Jema Robertson NDP6 Ladies 15+
Tom Sørensen NDP4 Boys 11-12 years
Bronze
Ava Sutherland NDP5 Girls 11-12 years
Erin Pooley NDP4 Girls 11-12 years
And congratulations to Murray for winning the trophy for best form score and regaining the title of Male Scottish National Champion!!
________________________________________________________________________
Congratulations to the following winners and Nationals Qualifiers at the Scottish Gymnastics Assessment competition on August 27th:
Gold
Tom Sørensen NDP4 11-12 years and Nationals Qualification
Silver
Kate Wellington NDP6 9-12 years
Kirsty Noble NDP7 11-14 years
Bronze
Erin Pooley NDP4 11-12 years and Nationals Qualification
_________________________________________________________________________
Congratulations to the following winners and Nationals Qualifiers at the Scottish Gymnastics Assessment competition on May 1st:
Gold
Chloe Gaston  NDP6 9-12 years and Nationals Qualification
Kirsten Davie FIG 9-10 years and Nationals Qualification
Katie Gallacher FIG 15+ and Nationals Qualification
Silver
Tom Sørensen NDP3 11-12 years and Nationals Qualification
 Kate Wellington NDP6 9-12 years
Bronze
Kirsty Noble NDP5 13-14 years and Nationals Qualification
Sean McMahon NDP7 11-14 years
Frankie Walters NDP8 11-12 years
and
Ava Sutherland NDP5 11-12 years Nationals Qualification
____________________________________________________________________
Congratulations to Chloe Gaston NDP6 9-10 years winning Silver at the NDP Finals in Telford on 9th July
____________________________________________________________________
Congratulations to the following qualifiers who competed at British National Championships, Liverpool on 2nd – 3rd July
Katie Gallacher FIG 15+ who placed 6th
Kirsten Davie FIG 9-10 years who placed 8th
Unfortunately Murray had to miss the championships due to injury.
____________________________________________________________________
Congratulations to Chloe Gaston NDP6 9-10 years and Tom Sørensen NDP3 11-12 years for their selection to represent Scotland at the Team Regional Finals in Birmingham 28th-29th May
Chloe won Silver
Tom placed 9th
They both helped Team Scotland place second!
special mention to Erin Pooley who was selected as a team reserve
______________________________________________________________________
Congratulations to the following winners and Team Regional Qualifiers at the Scottish Gymnastics Assessment competition on March 19th:
Gold
Chloe Gaston NDP5 9-10 years and Team Regional Qualification
Silver
Tom Sørensen NDP3 11-12 years and Team Regional qualification
Kate Wellington NDP5 11-12 years
Bronze
Erin Pooley NDP4 11-12 years Team Regional reserve
Kirsty Noble NDP5 13-14 years
__________________________________________________________________________
Congratulations to the following winners at the Scottish Gymnastics Assessment competition on February 20th:
Gold
Matthew Walker NDP8 19+
Silver
Tom Sørensen NDP3 11-12 years
Frankie Walters NDP8 11-12 years
Bronze
Kate Wellington NDP5 11-12 years
________________________________________________________________________
Congratulations to the following winners  at the Scottish Gymnastics Assessment competition on January 23rd:
Gold
Chloe Gaston NDP5 9-10 years
__________________________________________________________
Congratulations to our Scottish National Championships Qualifiers and Medalists September 27th 2015!
Gold
Sarah White NDP6 girls 13-14
Matthew Walker N
DP6 boys 15+
Silver
Kirsten Davie NDP6 girls 9 -10
Tom Sorensen Level G boys 9 -10
Bronze
Alasdair Palfreyman NDP6 boys 15+
Sean McMahon NDP6 boys 11-12
Also congratulations to Tom Sorensen for being our most improved scorer – improving his previous score by 2.4 marks!
Unfortunately both Murray and Katie were suffering minor injuries and were unable to compete. They’ll be back in action very soon!
                                                                                                                            
Congratulations to the following winners and Nationals Qualifiers at the Scottish Gymnastics Assessment competition on June 20th:
Kirsten Davie Gold NDP6 age 9-10,
Flynn Conroy Bronze ASMG age 6-10, Sean McMahon NDP6 age 11-12
We now have 8 Scottish National Championsip Qualifiers: Tom Sorensen, Kirsten Davie, Sarah White, Matthew Walker, Alasdair Palfreyman, Murray Findlay, Katie Gallacher and Sean McMahon.
                                                                                                                                                
Congratulations to the following winners and Nationals Qualifiers at the British Gymnastics Spring Event Series 2 on 14th June
7th Place: Katie Gallacher.
Katie has qualified for BG National Championships and the BG WAGC trials
                                                                                                                                                 
Congratulations to the following winners and Nationals Qualifiers at the British Gymnastics Spring Event Series 1 on 12th April:
Murray Findlay Bronze FIG (elite) boys age 15-16.
Murray has qualified for BG National Championships and the BG WAGC (junior team) trials.
                                                                                                                                         
Congratulations to the following winners and Nationals Qualifiers at the Scottish Gymnastics Assessment competition on 21st March:
Chloe Gaston Gold NDP6 age 7-8
Matthew Walker Gold NDP6 age 17+,  Murray FindlayFIG (elite) age 15-16.
Kate Wellington SilverNDP5 age 9-10
Kirsten Davie Silver NDP6 age 9-10
Sean McMahon Silver NDP6 age 11-12
Sarah White Silver NDP6 age 13-14
Alasdair Palfreyman Silver NDP6 age 17+
                                                                                                                                               
Congratulations to the following winners and Nationals Qualifiers at the Scottish Gymnastics Assessment competition on 28th February 2015
Sarah for winning Bronze in NDP6 13-14 Girls
Sean for winning Bronze in NDP6 11-12 Boys
Kate for winning Silver in NDP5 9-10 Girls
Alasdair for winning Silver in NDP6 15+ Boys
Chloe for winning Gold in NDP6 7-8 Girls
Well done also to Tom, Sarah and Alasdair for qualifying for the Scottish National Championships (to be held in September).
                                                                                                                                   
Well done to all our Scottish Nationals Championship competitors and thank you for representing our Club!
Congratulations to the following
Jema for gaining the third highest score in G 13-14years, only missing a medal due to a tied second place score
Sarah and Matt for their Silver medals in their respective NDP6 groups
Alasdair for winning Gold in NDP6 17+
Kirsten for wining Gold in level G 6-10years and being our most improved scorer of the competition improving her score from 45.7 to 48.5!
And congratulations to Murray for winning Gold in Elite boys 13-14years and for winning the trophy for Male Scottish National Champion!!
                                                                                                                                         
Congratulations to the following winners at the Scottish Gymnastics Assessment Competition on 20th April 2014
Matthew for winning Gold in NDP6 (age 17+) and qualifying to Nationals!
Lee for winning Gold in NDP6 (age 11-12)
Alasdair for winning silver in NDP6 (age 17+)
Shaun for winning silver in NDP5 (age 11-12)
Kirsten for winning Bronze in level G (age 6-10) and qualifying for the Sottish Nationals and qualifying up a level!
                                                                                                                                                 
Congratulations to the following winners at the Adult ‘Formers’ Competition March 9th
Rob Concannon for winning Silver!! in the Beginners 18-29yrs section.
Fiona Irving for winning Gold!!! in the Beginners 40+ section.
Maya Rockett for winning Gold!!! in the Formers 18-29yrs section.
Maya, Fiona and Rob for winning the trampoline team Gold!!!
                                                                                                                                                
Congratulations to the following winners at the Scottish Gymnastics Assessment Competition on 15th February 2014
Elise who won Bronze! in Level G 11-12yrs
Kirsten  who won Silver!! in level G 6-10yrs
Natasha who won Silver!! in NDP5 13-14yrs
Lee who won Gold!!! in NDP6 11-12yrs
and Alasdair who won Gold!!! in NDP6 17+yrs
                                                                                                                                                 
Congratulations to the following winners at the Scottish Gymnastics Assessment Competition on 25th January 2014
Alasdair and Shaun for winning Gold!
Natasha, Joe, Lee and Matthew for winning Silver!
                                                                                                                                                 
Congratulations to the following winners at the Scottish Gymnastics Formers (Adult) Competition on 27th October 2013.

Fiona Irving and Alex Conroy who both won Silver medals!

                                                                                                                                                   
Congratulations to the following winners and Nationals Qualifiers at the Scottish Gymnastics Assessment Competition on 21st September 2013:
Matthew Walker who won Silver! at Level E and qualified to the Scottish Nationals at level E!
Lee Watters who qualified to the Scottish Nationals at level F!
Tom Sørensen who qualified to the Scottish Nationals at level H!
                                                                                                                                                  

Well done to all who took part in the Edinburgh Leisure Annual Competition and Thank You for representing Edinburgh Spirals.

Congratulations to Geni who won Gold in Gu11, Tom who won Silver in Hu11, Flynn who won Bronze in Hu11 and Jema who won Bronze in Gu15! This was also Flynn and Jema’s first competition representing Edinburgh Spirals!
In the Leisure class section, we also had medals from Hannah (Sunday development class) who won Gold in H13+, Joia (also Sunday) who won Bronze in G13+ and Renske (Monday Development class) who won Bronze in Gu13.
Thank You also to Matt who displayed a D level routine to the awestruck audience!
                                                                                                                                                
Congratulations to the following Nationals Qualifier at the Scottish Gymnastics Assessment Competition on 8th June 2013
Cara Noble who came 4th and qualified for the nationals and qualified up to level F!!
                                                                                                                                                 
Congratulations to the following winners and Nationals Qualifiers at the Scottish Gymnastics Assessment Competition on 4th May 2013
Lee Watters who won GOLD!, qualified to the Scottish National Finals and qualified up to level F!
Joseph Crow who qualified to the Scottish National Finals!
                                                                                                                                                 
Congratulations to the following winners and Nationals Qualifiers at the Scottish Gymnastics Assessment Competition on 21st April 2013
Alasdair Palfreyman who won Gold! at Level E and qualified for the Scottish Nationals!
Matthew Walker who won Bronze! at Level F, qualified for Scottish Nationals and qualified up to Level E!

 

                                                                                                                                                   

Congratulations to the following winner and Nationals Qualifier at the Scottish Gymnastics Assessment Competition on 22nd September

Silver! Alasdair Palfreyman in Level Eo15

Alasdair has also qualified to represent Edinburgh Spirals at the Scottish National Championships at Level E!

                                                                                                                                             

Congratulations to the following medal winners at the Edinburgh Leisure Annual Competition held on 23rd June:

Gold! – Lee Watters in Level F open age class
Gold! – Rory Glashan in Level E open age class
Silver! – Caroline Chapman in Level Hu11
Bronze! – Tom Sorensen in Level Hu11


Congratulations to the following winner and Nationals Qualifier at the Scottish Gymnastics Assessment Competition on 16th June:

Gold! – Cara Noble in Level Gu13

Edinburgh Spirals now has 6 trainees who have qualified to compete in the Scottish Nationals.


Congratulations to the following winners and qualifiers at the Scottish Gymnastics Assessment Competition on 21st January!

Gold! – Alasdair Palfreyman in Level Fo15 who also qualified to Level E!

Gold! – Matthew Walker in Level G015 who also qualified to Level F!

Silver! – Natasha Nicolson in Level Gu13 who also qualified to Level F!

Fourth Place! – Rory Glashan in Level Go15 who also qualified to Level F!

Fifth Place! – Emily Short in Level Go15 who also qualified to Level F!

All 5 will be invited to represent Edinburgh Spirals at the Scottish National Championships on November 3rd!